Eesnäärme asukoht ja anatoomia

Mis on eesnääre ja kus see asub?

Kastanimuna suurune eesnääre paikneb otse põie all, häbemeluu taga ja pärasoole ees (vaata joonist).

Eesnääret läbivad põiest väljuv kusiti, aga ka munanditest alguse saavad seemnejuhad. Eesnäärme mõlemas otsas paiknevad sulgurlihased, mis hoiavad kuse põies ja reguleerivad kusemise ja seemnepurske protsessi.

Kastanimuna suurune eesnääre (ladina keeles prostata) asub põie all ja ümbritseb kusetoru.
Kastanimuna suurune eesnääre (ladina keeles prostata) asub põie all ja ümbritseb kusetoru. Joonis: patients.uroweb.org

Eesnäärme ümber ja kõrval kulgevad sugutit varustavad veresooned ja närvid. Seetõttu mõjutavad kõik eesnäärmehaigused vähem või rohkem nii kusemist kui ka mehe viljakust ja seksuaalsust.

Vaata ka: Eesnäärmehaiguste poolt põhjustatud vaevused

Eesnääre on suhteliselt väike organ, mis enamikel tervetel meestel kaalub vaid umbes 20 grammi. Arvestades nii suurust kui kuju, võrreldakse eesnääret sageli kastanimunaga. Eesnääre koosneb peamiselt kahte tüüpi koest: näärmelisest koest, mis toodab eesnäärmesekreeti, ja stroomast, mis koosneb peamiselt lihaskiududest ja reguleerib mehaaniliselt eesnäärme tööd. Lisaks on eesnäärmel veel kaks erinevat osa, mis kumbki on seotud erinevat tüüpi haigustega. Keskmisest osast lähtub eesnäärme healoomuline suurenemine, pahaloomuline kasvaja saab enamasti alguse aga eesnäärme välimisest osast.

📌 TEE LIHTNE TEST: Kui Sul on probleeme urineerimisega, võib see viidata healoomulisele eesnäärme probleemile. Tee siinsamas lihtne test ning saad teada, kas tasuks ennast ka arsti juures kontrollida.

Mis roll on eesnäärmel?

Eesnäärme esmane roll on reguleerida mehaaniliselt vastandlikku lihastööd nõudvaid kusemise ja seemnepurske protsesse. Eesnäärmega seotud lihased tagavad kuse püsimise põies ja nende kahjustus võib põhjustada kusepidamatust.

Eesnääre osaleb seemnevedeliku tootmises. Seemnerakud toodetakse munandites, küpsevad munandimanuses ja suguteedes ning paisatakse seemnepurske momendil läbi eesnäärme kusitisse. Samal momendil suunatakse kusitisse ka eesnäärme- ja teise lisasugunäärme seemnepõiekestesekreet ja moodustub sperma. Eesnäärmesekreet moodustab spermast pea 30% ja selle rolliks on toita ja aktiviseerida spermatosoide ning kaitsta neid naise suguteedes. Lisaks sisaldab eesnäärmesekreet mitmeid olulisi aineid, mis kaitsevad mehe sugutrakti kahjulike mikroobide ja muude mõjude eest.

Vaata ka: Uuringud eesnäärmehaiguste puhul

Allikas:
“Mehe teine süda” (2006), autor Margus Punab, kirjastaja Eesti Vähiliit.
Loe täisteksti: eesti keeles, vene keelesRahvusraamatukogu digiarhiiv.

    Kas see sisuleht oli teie jaoks kasulik?

    JahEi