Eesnäärme operatsioonid

Endoskoopilised operatsioonid

Tänapäeval on eesnäärme healoomulise suurenemise standardraviks kujunenud endoskoopilised (kusetoru kaudu läbiviidavad) operatsioonid. Enamasti teostatakse operatsioonid spinaalanesteesias (“seljasüstiga”) ja vajavad vaid mõnepäevast haiglasviibimist.

Operatsiooni riskid on suhteliselt mõõdukad, mis võimaldab edukalt ravida ka vanemaealisi, mitte kõige parema üldtervisega mehi. Operatsioon mõjutab oluliselt mehe seksuaalsust, sest pea 75% meestel tekib seemnepurse põide, veidi võib halveneda erektsioonivõime, samas kui orgasmi kvaliteet enamasti ei muutu. Vähem kui 1% operatsiooni läbi teinud meestel võib tekkida kusepidamatus.

Veel paarkümmend aastat tagasi oli Eestis standardoperatsiooniks haavaga (avatud) meetodil eesnäärme eemaldamine. Tänasel ajal kasutatakse seda operatsioonitüüpi vaid väga suure (>80-100 ml) mahuga eesnäärmete raviks.

Vähetraumeerivad ravimeetodid

Aastakümneid on otsitud tavapärasest operatiivsest ravist patsiendile kergemini talutavaid ja ligilähedaselt sama efektiivseid ravimeetodeid. Maailmas on selleks kasutatud soojusravi, laserravi, kõrgintensiivsusega ultraheli, veega ablatsiooni ja teisi meetodeid. Eestis pole veel seda tüüpi ravimeetodid kasutust leidnud. Põhjuseks on enamasti ravi läbiviimiseks vajalike aparaatide suhteliselt kõrge hind ja standartsete meetoditega võrreldav tulemus.

Sisukord:

Allikas:
“Mehe teine süda” (2006), autor Margus Punab, kirjastaja Eesti Vähiliit.
Loe täisteksti: eesti keeles, vene keelesRahvusraamatukogu digiarhiiv.