Endoskoopilised operatsioonid
Tänapäeval on eesnäärme healoomulise suurenemise standardraviks kujunenud endoskoopilised (kusetoru kaudu läbiviidavad) operatsioonid. Enamasti teostatakse operatsioonid spinaalanesteesias (“seljasüstiga”) ja vajavad vaid mõnepäevast haiglasviibimist.
Operatsiooni riskid on suhteliselt mõõdukad, mis võimaldab edukalt ravida ka vanemaealisi, mitte kõige parema üldtervisega mehi. Operatsioon mõjutab oluliselt mehe seksuaalsust, sest pea 75% meestel tekib seemnepurse põide, veidi võib halveneda erektsioonivõime, samas kui orgasmi kvaliteet enamasti ei muutu. Vähem kui 1% operatsiooni läbi teinud meestel võib tekkida kusepidamatus.
Veel paarkümmend aastat tagasi oli Eestis standardoperatsiooniks haavaga (avatud) meetodil eesnäärme eemaldamine. Tänasel ajal kasutatakse seda operatsioonitüüpi vaid väga suure (>100 ml) mahuga eesnäärmete raviks.
Vähetraumeerivad ravimeetodid
Aastakümneid on otsitud tavapärasest operatiivsest ravist patsiendile kergemini talutavaid ja ligilähedaselt sama efektiivseid ravimeetodeid. Maailmas on selleks kasutatud soojusravi, laserravi, kõrgintensiivsusega ultraheli ja teisi meetodeid. Siiski pole Eestis ega ka mujal maailmas ükski seda tüüpi ravimeetod laialdasemat kasutust leidnud. Põhjuseks on tavalistest operatsioonidest halvem ravitulemus ja ravi läbiviimiseks vajalike aparaatide suhteliselt kõrge hind.
Sisukord:
“Mehe teine süda” (2006), autor Margus Punab, kirjastaja Eesti Vähiliit.
Loe täisteksti: eesti keeles, vene keeles. Rahvusraamatukogu digiarhiiv.