Kui palju maksab PSA test ja kus seda teha saab

PSA test väga väärtuslik analüüs avastamaks eesnäärmevähki haiguse edukalt ravitavas staadiumis.

PSA testi soovitatakse kord aastas teha kõigil meestel alates 50-ndast eluaastast. Eesnäärmetesti tegemise hind sõltub, kas seda teha perearsti juures, tasulise teenusena laboris või koduse kiirtestina. Hind erineb kordades!

Käesolevas tekstid toodud hinnad ei pruugi peegeldada täpselt hetkel kehtivaid hindu, sest hinnakirjad aegajalt ikka muutuvad. See tähendab, et enne kui lähete testi tegema, siis palun kontrollige eelnevalt testi maksumust.

Perearsti juures – tasuta*

*Nagu kirjutas hiljaaegu Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel, siis tasuta asju pole olemas. On olemas tasutud asjad.

Perearstidel on võimalik teha PSA testi nii, et patsient selle eest ise otseselt ei tasu. Küll aga tasutakse selle eest kaudselt läbi maksude. Perearstidel on ette määratud kindel aastane uuringufond, millest on võimalik finantseerida patsiendile vajalikke uuringuid. Siiski, PSA-testi ennetava uuringuna – erinevalt emakakaelavähi ja rinnavähi uuringutest – riik eraldi ei finantseeri.

Me ei kutsu üles ilma eesnäärme kaebusteta ja riskigruppi mitte kuuluvaid (väga noori) mehi pöörduma perearsti poole sooviga igaks juhuks PSA testi teha. Tasub teada, et iga 7-50-aastase patsiendi kohta on perearstil ette nähtud uuringufond 19.20€ aastas. Kui kõik terved noored mehed läheksid igaks juhuks (ilma riski ja kaebusteta) PSA testi tegema, siis kulub uuringufondi raha kiiresti ära ja ei jätku enam raha päriselt haigetele inimestele vajalike uuringute tegemiseks. Püüame olla mõistvad.

📌 TEE LIHTNE TEST: Kui Sul on probleeme urineerimisega, võib see viidata healoomulisele eesnäärme probleemile. Tee siinsamas lihtne test ning saad teada, kas tasuks ennast ka arsti juures kontrollida.

Synlab laboris tasulise teenusena – 11.80€ + 7€

Täpselt sama PSA testi, mida saaksite teha perearsti juures, on võimalik ise tasulise teenusena tellida Synlabi laborist. Synlab’i verevõtukohas tuleks anda vereproov ja tellida endale soovitud uuring, milleks antud juhul on PSA. Testi hind (11.11.20 seisuga, viide) on: PSA test 11.80€ + verevõtt 7€. Kui oled iseseisvalt laboris PSA testi teinud, siis palun anna sellest teada ka oma perearstile, kes saaks näidu haigusloos fikseerida. See aitaks hiljem hinnata PSA muutumise dünaamikat aastate lõikes.

Testist loe lähemalt Synlab’i patsiendiportaalist.

Kodune kiirtest, mida me ei soovita – 28€ vms

Eesnäärme kiirteste müüakse apteekides või pakutakse üsna agressiivselt ka telefoni teel. Kiirtest näitab ainult seda, kas PSA sisaldus veres on üle 4 ng/ml või alla selle. Kiirtest ei anna ühtegi numbrilist väärtust, mida oleks võimalik perearstil haigusloos fikseerda PSA ajas muutumise hindamiseks. Samuti ei tähenda väärtus alla 4 ng/ml, et PSA sisaldus veres oleks normi piires, kuna ületab kõikide vanusegruppide vanusespetsiifilisi mediaanväärtusi. Kiirtest annab väga vähe infot.

Vaata ka dr Margus Punabi arvamust PSA kiirtestidest.

Kas ma peaksin PSA testi tegema?

Sageli on mehe tervist puudutavate kampaaniate üleskutseks teha PSA testi. See on lihtne, soodne ja kiire vereanalüüs, millega on võimalik avastada eesnäärmevähki. Eesnäärmevähk on levinuim pahaloomuline kasvaja Eesti meestel – 10,000 patsienti ning 1,000 uut haigusjuhtu igal aastal. Erinevalt paljudest teistest vähiliikidest on seda suhteliselt lihtne avastada ning õigeaegse avastamise korral on see üsna hästi ravitav.

📌 Esmakordselt peaks PSA testi tegema siis, kui oled mees ja saanud 50 aastaseks. Mehed, kelle lähisugulastel (isa, onu või vend) on diagnoositud eesnäärmevähki, peaksid eesnäärmekontrolli minema isegi juba 40 aastaseks saades.

Eesnäärmevähk kulgeb algfaasis ilma kaebusteta, mistõttu on hea mõte test igaks juhuks ikkagi ära teha. Noorematel meestel on eesnäärmevähki haruharva. Noortel, ilma eesnäärme kaebusteta ja riskigruppi mitte kuuluvatel meestel ei ole väga mõtet seda testi “igaks juhuks” teha.

PSA testi väärtuste tõlgendamine

Siiani puudub ühtne seisukoht PSA referentsväärtuste osas, kuid tänapäeval tunnistatakse, et PSA on vanusespetsiifiline näitaja ja selle sisaldus veres suureneb seoses vanuse ja eesnäärme suurenemisega (viide).

PSA taset seerumis tõstavad hiljutine seemnepurse, verevõtule eelnev pikem jalgrattasõit ja testosteroon, langetavad (kuni 2 korda) eesnäärme ravimid  finasteriid ja dutasteriid. PSA tulemuste tõlgendamist võivad segada PSA sisalduse juhuslikud kõikumised.

PSA vanusespetsiifilised väärtused ja soovitused edasiseks PSA kontrolliks (viide).

Loe lisaks:

Regionaalhaigla laboriuuringute leht

    Kas see sisuleht oli teie jaoks kasulik?

    JahEi

    8. märts 2017