Healoomulise eesnäärme suurenemise suukaudne ravi

Healoomulise eesnäärme suurenemise ravi jaguneb kaheks – tablettravi ja kirurgiline lõikus. Sellel lehel käsitleme suukaudset ravi ehk tablettravi.

Taimsed ravimid ehk fütoteraapia

Taimeravi on viimastel aastatel saavutanud suurt populaarsust, sest need preparaadid on ainsana kättesaadavad ilma arstiretseptita. Suureks plussiks on samuti puuduvad või harvaesinevad negatiivsed kõrvaltoimed. Taimed sisaldavad fütosteriine, mis nõrgalt blokeerivad meessuguhormoon testosterooni muundumist eesnäärme kasvu mõjutavaks dihüdrotestosterooniks, vähendades sellega mõnevõrra eesnäärme mahtu ning turset.

Eesti rahvameditsiin on eesnäärmekaebuste puhul soovitanud kasutada väikeseõielise pajulille teed ja kõrvitsaseemneid. Tablettvormis on Eestis enimkasutatavad Serenoapalmi ja Aafrika ploomipuu ekstrakti sisaldavad preparaadid.

Tablettravi

Eesnäärme konservatiivses (tablettravi) ravis kasutatakse peamiselt kahte tüüpi ravimeid: α-blokaatorid ja 5α-reduktaasi inhibiitorid, mida kasutatakse vahel ka omavahelises kombinatsioonis. Mõlemad ravimid on eranditult saadaval ainult retseptiga. Kaebuste esinemisel alustab tablettraviga tavaliselt perearst.

α-blokaatorid

Eesnääre ja ka kusemisakti mõjutav põie kael sisaldavad hulgaliselt α-1-adrenoretseptoreid. Nende retseptorite blokeerimine annab kusemisvaevustega meestele sageli olulise subjektiivse, aga ka objektiivse (uuringutega kinnitatud) vaevuste vähenemise. Raviefekt saavutatakse kiiresti, enamasti mõne päeva jooksul. Tüüpilisteks kõrvalnähtudeks on vererõhu mõningane langus, jõuetus, peavalu, harva ka seemnepurske muutused. Uuema põlvkonna ravimid on pikema toimega, mis võimaldab piirduda vaid päevas ühekordse ravimi manustamisega. Enamasti kulub mehele sobiva ravikuuri leidmiseks mõni nädal, sest optimaalne raviannus võib olla erinev.

Selle ravimigrupi toimeained, mida eestis kasutatakse on tamsulosiin, silodosiin ja alfusosiin.

5α-reduktaasi inhibiitorid

Seda tüüpi ravimid blokeerivad meessuguhormoon testosterooni muutumise eesnääret mõjutavaks aktiivseks vormiks – dihüdrotestosterooniks. Ravim mõjutab peamiselt eesnäärmekoe näärmelist osa. Raviefekt tekib üle eesnäärme mahu languse ja maksimaalse toime saavutamiseks kulub enamasti mitu (kuni 6) kuud. Reduktaasi inhibiitorid ravimid sobivad hästi siiski vaid suurema mahuga (>30 ml) eesnäärmete puhul. Sagedasemateks kõrvalnähtudeks on alanenud sugutung ja impotentsus. Oluline on teada, et seda tüüpi ravimid vähendavad PSA taset veres.

Selle ravimigrupi toimeained, mida Eestis kasutatakse, on dutasteriid ja finasteriid.

Sisukord:

Allikas:
“Mehe teine süda” (2006), autor Margus Punab, kirjastaja Eesti Vähiliit.
Loe täisteksti: eesti keeles, vene keelesRahvusraamatukogu digiarhiiv.