Eesnäärmepõletik ehk prostatiit

Prostatiit jaguneb järgmisteks vormideks:

1. äge eesnäärmepõletik;
2. krooniline mikroobidest tingitud (bakteriaalne) eesnäärmepõletik;
3. krooniline mittebakteriaalne prostatiit põletikuga;
4. krooniline mittebakteriaalne prostatiit põletikuta ehk krooniline vaagnapiirkonna valulikkuse sündroom;
5. kaebuseid mittepõhjustav põletikuline prostatiit.

📌 TEE LIHTNE TEST: Kui Sul on probleeme urineerimisega, võib see viidata healoomulisele eesnäärme probleemile. Tee siinsamas lihtne test ning saad teada, kas tasuks ennast ka arsti juures kontrollida.

Prostatiidi levimus sõltub palju klimaatilistest tingimustest. Meie laiuskraadil esineb prostatiidile iseloomulikke kaebuseid 10-20% meestest, elu jooksul diagnoositakse see haigus vähemalt ühe korra enam kui pooltel meestel. Kaebusteta kulgeva prostatiidi vormi sagedust me praegu veel kahjuks veel ei tea. Sellele, et kaebusteta kulgev vorm on väga levinud, viitavad eesnäärme koelise materjali uuringud, mis näitavad, et põletiku leiab kuni 90% vanemaealiste meeste eesnäärmetest. Arvatavasti kulgeb eesnäärmepõletik haiguse algfaasis üldse aastaid ilma oluliste vaevusteta ja leitakse selles arengufaasis vaid teistel põhjustel – näiteks lastetuse tõttu teostatud sperma analüüsides.

Prostatiiti leitakse enim seksuaalse aktiivsuse tipp-perioodil – vanuses 25-35 eluaastat.

Sellel vanusegrupil on haiguse teke seotud peamiselt põletikega kuse-sugutraktis – (varjatud) suguhaiguste, partneri tupe põletikega jne. Uuesti sageneb haiguse diagnoos vanusegrupis 45-55 eluaastat, kus vaevuseid põhjustavad koos eesnäärme algav suurenemine ja prostatiit. Sugutrakti põletike kõrval tuuakse eesnäärmepõletiku põhjusena välja veel keha korduvat alajahtumist. Nii on prostatiidi probleeme enam külmetamisega seotud spordialade esindajatel näiteks nagu jalgratturid, suusatajad, ujujad ja orienteerujad. Oluliseks peetakse ka teatud geneetilist eelsoodumust haiguse tekkeks.

Äge eesnäärmepõletik, mis põhjustab väga tugevaid kusemishäireid ja ka kõrget palavikku, on õnneks suhteliselt harv haigus. Kõige keerulisemaks vormiks ravi aspektist on kroonilise vaagnapiirkonna valu sündroom, kus enamasti on tegemist varem põetud põletikulisest prostatiidist tingitud eesnäärme ja seda ümbritsevate kudede kahjustusega. Kaugele arenenud haiguse vormid võivad väga oluliselt kahjustada mehe elukvaliteeti, olles oma mõjult võrreldavad suisa raske südamehaiguse, suhkrutõve ja mitme teise raske haigusega.

Eesnäärmepõletik, ka selle varjatud vorm, on oluliseks viljatuse ja seksuaalhäirete põhjustajaks noortel ja nooremas keskeas meestel. Viimaste aastate uuringud viitavad, et eesnäärmepõletik on ka oluliseks eesnäärmevähi riskiteguriks.

Vaata ka: Eesnäärmepõletiku ravi ja profülaktika.

Allikas:
“Mehe teine süda” (2006), autor Margus Punab, kirjastaja Eesti Vähiliit.
Loe täisteksti: eesti keeles, vene keelesRahvusraamatukogu digiarhiiv.

    Kas see sisuleht oli teie jaoks kasulik?

    JahEi