Eesnäärmepõletiku ehk prostatiidi ravi ja profülaktika

Eesnäärmepõletiku ravi

Eesnäärmepõletiku ravi sõltub haiguse tüübist. Põletikulise vormi korral on juhtivaks ravimeetodiks antibiootikumide või põletikuvastaste ainete kasutamine. Ravikuurid võivad olla sageli küllalt pikad, ulatudes isegi mitme kuuni. Antibiootikumravi lõpu üle otsustatakse eesnäärmesekreedi või sperma analüüsi tulemuste alusel. Kui uuringute järgi on põletik taandunud, saab üle minna eesnäärme tööd ja taastumist toetavatele ravimitele. Ka järelravi kestab sageli mitu kuud, sageli isegi pool aastat.

Eesnäärmepõletiku ravi edukuse määrab väga olulisel määral mehe suutlikkus muuta oma eluviise, välistamaks haiguse teket soodustavad ja haigust käigushoidvad riskitegurid. Põletikulise vormi puhul on väga oluline kaasata raviprotsessi ka mehe partner(id).

Oluliseks osaks kogu raviprotsessi vältel on eesnäärme regulaarne tühjenemine. Selleks kasutatakse eesnäärme lihasrakke lõõgastavaid ravimeid. Samuti aitab siin oluliselt kaasa regulaarne seksuaalelu. (NB! Põletikulise vormi korral alati preservatiiviga). Mõnel juhul, eriti vanemapoolsetel meestel, on vajalik raviprotsessi lisada regulaarne eesnäärmemassaaž. Kuigi pole otseselt tegemist eluohtliku haigusega, on eesnäärmepõletiku korrektne ravi võimalikult haiguse algfaasis väga oluline, sest mida hiljem alustatakse, seda pikemad on vajalikud ravikuurid ja kahjuks ka halvem ravi lõpptulemus. Põletiku korrektse ravi olulisust tõstab ka viimastel aastatel leitud seos eesnäärmepõletiku ja hilisema eesnäärme pahaloomulise kasvaja vahel. Arvatakse, et eesnäärmepõletikku põdevate meeste risk eesnäärmevähi tekkeks on vähemalt 2x kõrgem kui prostatiiti mittepõdevatel meestel.

Eesnäärmepõletiku profülaktika

Eesnäärmepõletiku ennetamise olulisemaks teguriks on kaitstud seksuaalelu ja sugutrakti kõigi põletike ja suguhaiguste kiire ja korralik ravi. Oluline on teada, et sageli võivad eesnäärmepõletiku teket soodustavad suguhaigused kulgeda ilma mingite otseste kaebusteta. Mehed, kellel on olnud kaitseta (juhuslikke) seksuaalsuhteid, peaksid kindlasti läbi tegema suguhaiguste uuringud. Mehed, kellel mitu püsisuhet, peaksid sama uuringu läbi tegema vähemalt korra aastas. Kui partneril on diagnoositud sugutrakti põletik või on lihtsalt tekkinud sellele viitavad kaebused, tuleks seksuaalsuhtes alati kasutada preservatiivi. Meestel, kellel on diagnoositud eesnäärmepõletik, on soovitav võimaluse piires välistada külmetamine. Väga oluline on kuulata oma keha ja vältida ärritavaid tegureid, mis võivad tugevdada haigusnähte.

Vaata ka: Mis on eesnäärmepõletik ehk prostatiit.

Allikas:
“Mehe teine süda” (2006), autor Margus Punab, kirjastaja Eesti Vähiliit.
Loe täisteksti: eesti keeles, vene keelesRahvusraamatukogu digiarhiiv.